Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:39 26.04.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Климакс и риск?  
Автор lumixx (Любознателна )
Публикувано19.11.06 06:01



Нормално ли е на жена, която няма мензис повече от 5 години да и дойде отново?
Нужна ли е консултация с гинеколог?

Редактирано от lumixx на 19.11.06 06:02.



Тема Re: Климакс и риск?нови [re: lumixx]  
Автор little_rabbit (Lepus Europeus)
Публикувано19.11.06 09:00



Да, непременно да отиде на лекар.



Тема Re: Климакс и риск?нови [re: little_rabbit]  
Автор lumixx (Любознателна )
Публикувано19.11.06 09:13



Благодаря!
А трябва ли да изчака да мине мензиса или да отиде незабавно?



Тема Re: Климакс и риск?нови [re: lumixx]  
АвторJuli7 (Нерегистриран)
Публикувано19.11.06 10:09



По-добре е веднага да отиде, з-то трябва да се види точно за какво кървене става въпрос. На моята приятелка на майка и се случи това и се наложи кюретаж. Беше 2 дена в болницата, но се оправи и от тогава не се повтаряло. Но зависи каква точно е причината, а това може да каже само гинеколог.



Тема Re: Климакс и риск?нови [re: lumixx]  
Автор vesela.bgМодератор (усмивка)
Публикувано20.11.06 00:06



Да по принцип, защото от въпроса ти не става ясно защо 5 години си без цикъл. Естествено ли е спрял или вследствие на хормонални препарати. Ако цикъла ти е спрян от хормонални, нормално е да ти дойде. При някои се случва, така беше и при мен. Но и в двата случая се консултирай с гинеколог. Кюртаж се налага, когато кръвотечението не спира продължително време...но при теб май не е такъв случая. При мен 2 месеца след спирането на Тамоксифена ми дойде на два пъти по 20 дни, дори и тогава не се наложи кюртаж. Било нормално след приемането на хормонални.
Все пак иди на лекар за консултация, за да се успокоиш



Нема начин да нема начин!

Тема Re: Климакс и риск?нови [re: vesela.bg]  
Автор lumixx (Любознателна )
Публикувано20.11.06 06:36



Става въпрос за моя близка. На 40 години вече напълно и бе спрял мензиса. Ранен климакс. В началото се опита да приема Прималутнор по лекарско предписание, но явно не понесе добре хормоналното натоварване и се примири.
Тя има нормален гинекологичен стаж, две деца и не е имала гинекологични проблеми освен ранният климакс, който в голяма степен и бе наследствен.
Единственното лекарство, което е пила напоследък е Гинко билоба. Пиеше го да подсилване на зрението по лекарско предписание. На 48 години е.



Тема Re: Климакс и риск?нови [re: lumixx]  
Автор vesela.bgМодератор (усмивка)
Публикувано20.11.06 18:16



Ранният климакс понякога ги прави тези неща. Но нека непременно да отиде на лекар за по-сигурно да се види, дали си е от климакса или има друга причина. Ще й направят ултразвук на малък таз и ще се види....



Нема начин да нема начин!

Тема Re: Климакс и риск?нови [re: vesela.bg]  
Автор lumixx (Любознателна )
Публикувано21.11.06 05:18



Щастлива съм, че те има. Чувствам те като много близка прителка и си ми много необходима. Имам потребност да споделя с теб проблемите си и знам, че въпреки собствените си ще откликнеш.
Клубът е страхотен. Човек винаги може да получи необходимата му информация.
Знаете, че през септемри споделих тук за открития на баща ми рак на дебелото черво.
Всичко, което научих от клуба ми бе от страхотна полза.
Вече месец как мина операцията му. Чувства се добре. Засега няма разсейки. Не му предписаха нито химио, нито лъче терапия, което малко ме безпокои, но казаха, че на неговата възраст (75 г) и това, че не показва разсейки е причина да не му предпишат.
Пожелавам на всички сили и кураж, за да се преборят с болестта!!!
...и както казва Весела ...няма начин да няма начин



<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от lumixx на 21.11.06 05:19.</EM></FONT></P>

Редактирано от lumixx на 21.11.06 05:19.



Тема Re: Климакс и риск?нови [re: lumixx]  
Автор caмoдивa (непознат )
Публикувано22.11.06 18:47



Както каза Весела най добре да отиде да я прегледат.Ако се наложи ще направят абразио-ще вземат материал от маточната лигавица и ще я пратят за хистология.Така е най сигурно и най точно може да се каже каква е причината.А за Веси си 100% права.На мен също ми помогна много през тези кошмарни месеци и ако ми позволиш, искам пак да изкажа БЛАГОДАРНОСТИТЕ си към Нея



Тема Re: Климакс и риск?нови [re: caмoдивa]  
Автор lumixx (Любознателна )
Публикувано22.11.06 21:43



Да, точно това се случи. Ще и правят абразио. На прегледа всичко изглеждало нормално. Само лигавицата от 2 мм норма била 8 мм.
Срашно ли е това абразио?
Ще я боли ли?
Какъв би могъл да е резултата от хистологията?
Заедно с нея решихме, че каквото и да е трябва да се знае и да се борим с него.
Тя ми е най-добрата приятелка и аз я обичам.
Дано всичко да мине добре!!!



Тема Re: Климакс и риск?нови [re: lumixx]  
Автор little_rabbit (Lepus Europeus)
Публикувано23.11.06 05:32



Миличка, абразиото не боли. Това е нещо като частичен кюретаж на лигавицата на матката. Прави се с упойка, възможно е и пълна.

Стискам палци всичко да мине по най-добрия начин и резултатите да са нормални!



Тема Re: Климакс и риск?нови [re: little_rabbit]  
Автор lumixx (Любознателна )
Публикувано23.11.06 06:59



След тази интервенция лигавицата възстановява ли се напълно?
Ще е със пълна упойка!

Не може да се каже, че е съвсем неочаквано това, което и се случва.
С този ранен климакс от доста време очаквахме някакви изменения и усложнения. Само не знаехме в каква степен и какво точно ще се случи.
Понеже сме от Пловдив избрахме д-р Пелев от Окръжна болница.
Дали някой има впечатления?
Днес ще са и готови всички изследвания, включително кръвна група и кардиологичен статус. След, което ще търсим лекаря, който ще изрърши абразиото.
Ще разкажа ....



Тема Re: Климакс и риск?нови [re: lumixx]  
Автор little_rabbit (Lepus Europeus)
Публикувано23.11.06 07:21



Да, ще се възстанови лигавицата. По принцип нарастването на маточната лигавица е подвластно на хормоните, а при ранен климакс тяхното количество и ритмичност на отделяне е различно, така че до каква степен ще се възстанови - не е ясно. Но при абразио се маха само най-горния слой на ендометриума.

За Пловдив нямам впечатления. Ако искаш - пиши бележка на Meli, опиши й ситуацията и я помоли за нейното мнение.



Тема Re: Климакс и риск?нови [re: lumixx]  
Автор Marи (непознат)
Публикувано23.11.06 07:36



Абразиото е сравнително лека операция. Може още същиат ден да си тръгнеш. С пълна упойка, събуждаш се и си готов за нови предизвикателства/хубави/! Задължително се прави когато има разрастване на лигавицата. Аз бях с цикъл по два пъти в месеца, пиех дуфастон/назначен от добър специалист.../и в резултат на това се разрастна лигавицата на матката. Ако не съм чакала толкова време, сега щях да съм добре/без диагноза.../Желая бързо и успешно!



Тема Re: Климакс и риск?нови [re: Marи]  
Автор caмoдивa ()
Публикувано23.11.06 12:13



Да,не е страшна самата манипулация.При нас се прави с венозна анестезия-кратка за 5 мин някъде.Взема се материала,фиксира се във формалин и незнам каква е практиката на доктора който ще го извърши,но или вие ще си го занесете в лаборатория или той ще го придвижи.Може да назначат и антибиотик ако се налага.Успех



Тема Re: Климакс и риск?нови [re: caмoдивa]  
Автор lumixx (Любознателна )
Публикувано23.11.06 18:11



Утре ще правят абразиото.
Изследванията са следните:
Обективно състояние:
Раждала шийка цилиндрична гладка к.ц.овален затворен матка с нормален обем аднекси не се палпират променени
удз - матка нормохомогенна с размер 73/45 мм
енд - 7 мм. аднекси без видима патология
Налага ли се всъщност абразио???
Става въпрос за еднократно необилно кръвотечение?
Цитонамазка - ІІ гр.
Диагноза - метрорагия

Редактирано от lumixx на 23.11.06 18:12.



Тема Re: Климакс и риск?нови [re: lumixx]  
Автор vesela.bgМодератор (усмивка)
Публикувано23.11.06 18:16



Бе моя ендометриум беше по едно врече 13 мм с кръвоизливи по 20 дни и не са ми предлагали такова нещо. Гинекологът ми препоръча билката Овчарска торбичка - нормализирала мускулатурата на матка и т.н. и всичко си дойде по местата. Не знам какво да кажа в нейния случай....

Нема начин да нема начин!


Тема Re: Климакс и риск?нови [re: lumixx]  
Автор vesela.bgМодератор (усмивка)
Публикувано23.11.06 18:17



И къде е гаранцията, че ендометриума няма отново да нарастне? Всеки път абразио ли ще се прави?
Правихте ли консултация и на друго място с друг лекар? /Може и да си писала извинявай/..



Нема начин да нема начин!

Тема Re: Климакс и риск?нови [re: vesela.bg]  
Автор lumixx (Любознателна )
Публикувано24.11.06 04:45



Точно това ме притесняваше, но не знаех как да се обоснова.
Смятам, че прибързано и правят абразиото, но тя вече го насрочи за днес.
Реши, че ако имало нещо трябва да знае какво е.
Всички в един глас и казват "така се прави при всички жени" когато има кръвотечения извн цикъл.
Аз си мисля, че за жена на толкова години това са идеални изследвания, но вече не мога да я спра. Пък и не знам имам ли право.
Ами , ако хистологията покаже нещо?



Тема Re: Климакс и риск?нови [re: lumixx]  
Автор little_rabbit (Lepus Europeus)
Публикувано24.11.06 14:30



Не е прибързано, нека се направи. Така или иначе няма да стържат всичката лигавица, а само малко, колкото за хистология да има. Нека се види, че всичко е наред, пък тогава да се мисли за билки и хапчета. Превантивната мярка е по-добра.



Тема Re: Климакс и риск?нови [re: little_rabbit]  
Автор lumixx (Любознателна )
Публикувано24.11.06 16:03



Ето и епикризата:
отдели се полип на части
препоръча се Х.Д.Р
Какво е хдр?
За малко щяхме да направим голяма грешка с отказ от абразио!!!
В петък чакаме хистологията!



Тема Re: Климакс и риск?нови [re: lumixx]  
Автор lumixx (Любознателна )
Публикувано02.12.06 23:28



Хистологията показа - АДЕНОМАТОЗЕН ПОЛИП.
В сряда ще има нова консултация с хирурга направил абразиото
Той иска срещата и тогава ще даде хистологията и ще каже за какво всъщност става въпрос
Доколкото знам това е най-лошият вид, но все пак доброкачествен тумор???
: -(((((((



Тема Re: Климакс и риск?нови [re: lumixx]  
Автор *jull* (непознат)
Публикувано02.12.06 23:40



Мисля, че това може да се каже, само ако няма хистологични данни за малигненост... Дано всичко да е ОК!





Тема Re: Климакс и риск?нови [re: *jull*]  
Автор lumixx (Любознателна )
Публикувано03.12.06 09:46



Точните думи от телефонното обаждане са :
..."Искам да Ви прочета диагнозата - (аденоматозен полип)...
???
...като се получат такива резултати д-ра (доктора е гинеколога направил абразиото) иска лична среща....
???
....трябва да направим така, че никога повече да не прокърви..."
???

Аз не мога да чакам повече, преди сряда ще ида да поискам хистологията може да се налага спешна среща с онколог! :-(((



Тема Re: Климакс и риск?нови [re: lumixx]  
Автор little_rabbit (Lepus Europeus)
Публикувано03.12.06 13:20



Миличка, ще махат матката, вероятно. Затова искат да го кажат лично на пациентката.



Тема Re: Климакс и риск?нови [re: little_rabbit]  
Автор lumixx (Любознателна )
Публикувано03.12.06 13:59



Къде е най-добре да се направи тази операция.
Какво ще стане след това? Възстановява ли се нормалният ритъм на живот?
Колко време е неработоспособна жената следоперативно?
Ще има ли химио и лъче терапия?





Тема Re: Климакс и риск?нови [re: lumixx]  
Автор little_rabbit (Lepus Europeus)
Публикувано03.12.06 17:21



Терапия няма да има.

Моля те, успокой се. Всичко ще е наред.



Тема Re: Климакс и риск?нови [re: little_rabbit]  
Автор lumixx (Любознателна )
Публикувано07.12.06 06:15



Вчера мина контролния преглед.
Всичко което казаха е , че аденоматозният полип на ендометриума е предраково състояние и при първия рецидив, който се покаже ще махат матката.
Въпроса ми е - ами ако малигнизира, а не покаже някакви признаци пр. да прокърви или нещо подобно , и него хванем навреме?
Има ли лекар , или апарат на който може най-добре да се види махнат ли е целия полип и дали има озлокачествяване?
Има ли изследвания които да го показват?
В крайна сметка можем ли да правим някаква профилактика за да не се случи или просто така ще чакаме?





Тема Re: Климакс и риск?нови [re: lumixx]  
АвторThea (Нерегистриран)
Публикувано07.12.06 10:34



Намесвам се отново с моя горчив опит.
Бях на повече години от приятелката ти, с общо взето редовен цикъл и кръвоизливи, които се дължаха ту на миомни възли, после на появила се киста в единия яйчник, после в другия, та накрая кистите рецидивираха в рак. През това време (4 години) вземах билките на д-р Желязков - известен акушер-гинеколог, фитотврапевт.
Веднага след като установиха диагнозата, направиха тотална хистеректомия. Операцията изобщо не е проблем. Ако знаех това, щях наистина да се оперирам навреме. (Ще се повторя, но отидох на работа на 14-ия ден след операцията).
Моля ви, рискът от злокачествено израждане на жени около климакса е огромен!



Тема Re: Климакс и риск?нови [re: Thea]  
Автор little_rabbit (Lepus Europeus)
Публикувано07.12.06 12:56



Ох. И на мен ми се искаше да попитам защо още сега не махнат матката, ама се въздържах.



Тема Re: Климакс и риск?нови [re: little_rabbit]  
Автор sv3 (непознат)
Публикувано07.12.06 14:10



Сутринта бях на гинеколог(задължителен профилактичен преглед от фирмата в която работя).Той като разбра ,че съм с рак на гърдата и пия Тамоксифен ми каза ,че най доброто в случай за мен е отстраняването на яйчниците.Мотивира се с две неща:
- сигурно спиране на производството на естроген от яйчниците
- след операцията ще ми предпишат друго хормонално лечение,т.е. ще се отърва от тамоксифена
Какво мислите по въпроса,защото аз още съм шашната от категоричното изказване.А всъщност в момента нямам никакви оплаквания.



Тема Re: Климакс и риск?нови [re: little_rabbit]  
Автор lumixx (Любознателна )
Публикувано07.12.06 14:58



Къде да направим консултация ??? Без значение в кой град, нека е най-доброто!
Още повече,че има и оплаквания - силно напрежение в гърдите, преминаващо почти в болка, и непрекъснато усещане на тежест в корема ("на топка")
Принципно сме наясно че единственото спасение е навременно отстраняване на матката :-(((((((((((((((



Тема Re: Климакс и риск?нови [re: lumixx]  
Автор Marи (непознат)
Публикувано07.12.06 15:46



Има много добри онколози гинеколози, направете си още една консултация.Аз като Thea пих,пих билки на Желязков години и накрая дойде диагнозата.....
И сега пак след лъчетерапията почнах наново билките/това зарибяването е като че ли доживотно/В онкологията в София има добри специалисти.Също и в Мед.Академия.



Тема Re: Климакс и риск?нови [re: Marи]  
Автор lumixx (Любознателна )
Публикувано07.12.06 16:30



Реших да потърся консултация с проф. д-р Григор Горчев. ???



Тема Re: Климакс и риск?нови [re: lumixx]  
Автор Marи (непознат)
Публикувано07.12.06 16:53



Бях и при проф.Горчев.Казват ,че е един от светилата..При мен искаше задължително махане на лимф.възли, за разлика от другите доктори.
Пиши при теб как ще е.



Тема Re: Климакс и риск?нови [re: Marи]  
Автор lumixx (Любознателна )
Публикувано08.12.06 05:32



Разкажи ми по-подробно за консултацията при него? Как се записа за преглед, какво стана след това...махна ли лим. възли ...при него или при друг лекар?
Извинявай, че те питам - не искам да те притеснявам, но събирам информация за да взема правилно решение(доколкото е възможно)

Редактирано от lumixx на 08.12.06 05:33.



Тема Re: Климакс и риск?нови [re: lumixx]  
Автор Marи (непознат)
Публикувано08.12.06 10:19



Записването за консултация става по телефона.В частната клиника приема и тарифата е ниска.На мен ми беше дал дата за операция, но аз се разубедих от други мнения. Ще помисля още и евентуално м.януари.При доктор Славчев
също ходих и съм доволна.Той приема на ул.Костина 6.Успех!



Тема Re: Климакс и риск?нови [re: Marи]  
Автор lumixx (Любознателна )
Публикувано08.12.06 11:48



БИ ЛИ МИ ДАЛА ТЕЛЕФОН НА ТАЗИ ЧАСТНА КЛИНИКА? ИЛИ ИМЕ НА КЛИНИКАТА?
ДЪРЖА БЪРЗО И СПЕШНО ДА ОРГАНИЗИРАМ КОНСУЛТАЦИЯ?!!!



Тема Re: Климакс и риск?нови [re: lumixx]  
Автор Marи (непознат)
Публикувано08.12.06 14:23



Клиниката е Света Марина.На лична бележка съм написала телефоните.Успех!



Тема Re: Климакс и риск?нови [re: Marи]  
Автор lumixx (Любознателна )
Публикувано08.12.06 14:57



МАГИ МНОГО ТИ БЛАГОДАРЯ!!!
ЗАПИСАХ ЧАС - 24 ЯНУАРИ, НО ВСЕ ПАК Е НЕЩО!





Тема Re: Климакс и риск?нови [re: lumixx]  
Автор lumixx (Любознателна )
Публикувано02.07.07 12:46



Върнах се към темата и виждам, че улисана в проблемите на другите съм пропуснала да ви информирам как стоят нещата при мен. След направените консултации за около месец нещата бяха наред докато не прокървих отново. И тук нещата се усложниха - лекарят направил абразиото настояваше за отстраняване на матката и яйчниците, наблюдаващия ме гинеколог се колебаеше, а д-р Славчев от МД ми предписа хормонозаместваща терапия с Климен. Реших да пробвам с ХЗТ. И вече четири месеца имам нормален цикъл, но съм в непрекъснат страх дали ХЗТ няма да повлиае в посока малигнизиране на полипа. Непрекъснато задавам този въпрос, но отговор за сега нямам. Сама намерих статия по въпроса. Ето я и нея:
Ролята на хормонозаместителната терапия (ХЗТ) във формирането на ендометриални полипи The role of hormone replacement therapy (HRT) in endometrial polyp formation

S. Ogut, A. Sargin, S. Kelekci, H. Adtan, O. L. Tapisit, L. Mollamahmutogu; Maturtas, 50( 2005):231-236


Резюме

Проучването има за цел да оцени ефекта върху формирането на ендометриални полипи на използваните при различни режими на хормонозаместителна терапия (ХЗТ) препарати, в зависимост от типа и дозата на съдържащите се в тях естрогенни и гестагенни компоненти. Чрез множествен регресионен анализ е установено, че типът ХЗТ, късната менопауза и затлъстяването увеличават риска от образуване на ендометриални полипи (ЕП). Препаратите, съдържащи гестаген с висока антиестрогенна активност, могат да играят важна превантивна роля срещу възникването на ендометриална патология.

Въведение

Ендометриалните полипи (ЕП) са чест проблем при постменопаузални жени с оплаквания от генитално кървене. Хормоналните фактори най-вероятно играят съществена роля в патогенезата им. ХЗТ с или без гестаген, както и адювантната терапия с tamoxifen, на базата на агонистичен естрогенен ефект, се асоциират с развитието на ЕП или стимулирането на съществуващи такива. Проследявайки постменопаузални пациентки, третирани с различни ХЗТ протоколи, е отчетен по-висок процент ендометриални полипи в отделни групи в зависимост от типа и дозата на естрогенните и гестегенните компоненти в използваните препарати.

Материали и методи

В проведеното проспективно рандомизирано двойно-сляпо проучване от 2685 постменопаузални пациентки, 375 (13,9%) са отговорили на предварително зададените критерии:

да са изминали повече от 12 месеца от последната спонтанна менструация на пациентките и те да не са получавали до този момент ХЗТ;
да нямат подлежаща хипертония, захарен диабет или друго системно заболяване;
да нямат установена чрез вагинална ултрасонография ендометриална патология; дебелината на ендометриума им да е по-малка от 5mm и да нямат суспектни за полипи и субмукозни лейомиоми промени.
Приложената перорално ХЗТ цели основно контрол на климактеричните симптоми. Възраст, BMI, хипертония, захарен диабет, нулипаритет и късна менопауза също са оценени.

На случаен принцип пациентките са разделени на три еднакво големи групи, на всяка от които е назначен различен режим на ХЗТ. Първите 125 жени са получили Premelle 2.5mg (Wyeth) (0.625 mg конюгиран estrogen + 2.5 mg medroxуprogesterone). Втората група пациентки са получили Kliogest (Novo Nordisk) (2 mg estrаdiol + 1 mg norethisterone), а последните 125 жени Livial (Orgаnon) (2.5 mg tibolone). ХЗТ е назначена минимум за 36 месеца без прекъсване. След 18 месеца пациентките са били подложени на хистероскопия, повтаряна в последствие на всеки 6 месеца до края на третата година за откриване на съществуващи или рецидивиращи ендометриални полипи.

Получените резултати са анализирани чрез статистическия пакет SPSS (Statistical Package for Social Science).

Резултати

375-те пациентки са изпълнили програмата на проучването. Между трите групи жени не са установени статистически значими различия по отношение на демографските показатели, здравните навици и рискови фактори за формирането на ЕП. Чрез множествен регресионен анализ е установено, че типът ХЗТ, късната менопауза и затлъстяването увеличават честотата на формиране на ЕП.

Общо 17 (4,53%) ендометриални полипа са диагностицирани чрез хистероскопия в трите групи. В първата група – 5 полипа, във втората - 10 и в третата - 3. Статистически значима разлика е установена между І-ва и ІІ-ра и между ІІ-ра и ІІІ-та групи (P ? 0.05), но не и между І-ва и ІІІ-та групи (P ? 0.05). 82,3 % от полипите са открити при третата и четвъртата хистероскопия, което кореспондира с 30-ти и 36-ти месец от началото на ХЗТ (вж. Таблица 1).

Таблица 1. Брой на ендометриалните полипи, открити чрез хистероскопия

Първа хистероскопия 18 месеца Втора хистероскопия 24 месеца Трета хистероскопия 30 месеца Четвърта хистероскопия 36 месеца общо
І-ва гр.(n=125) 1/125 - 1/125 3/125 5/125(4%)
ІІ-ра гр.(n=125) - 2/125 3/125 5/125 10/125(8%)
ІІІ-та гр.(n=125) - - 1/125 1/125 2/125(1,6%)


*І-ва група: Premelle 2.5mg; ІІ-ра група: Kliogest, ІІІ-та група: Tibolone.
*P <0.05 за І-ва и ІІ-ра групи ; P < 0.05 за ІІ-ра и ІІІ-та групи; P > 0.05-за І-ва и ІІІ-та група.

Рецидивиращи ендометриални полипи са отчетени при 4 (23,5%) пациентки: един в І-ва и три във ІІ-ра група. В първа група установеният един ендометриален полип е рецидивирал 18 месеца след извършената полипектомията. Във ІІ-ра група рецидив е установен 12 месеца след полипектомията в два от случаите и 6 месеца след полипектомията в един от случаите. Нe е установена сигнификантна разлика по отношение на рецидивите между двете групи (Таблица 2).

Таблица 2. Брой пациентки с рецидивиращи ендометриалните полипи

Първа хистероскопия 18 месеца Втора хистероскопия 24 месеца Трета хистероскопия 30 месеца Четвърта хистероскопия 36 месеца общо
І-ва гр.(n=125) - - - 1/125 1/125(0,8%)
ІІ-ра гр.(n=125) - - 1/125 2/125 3/125(2,4%)
ІІІ-та гр.(n=125) - - - - 0(0%)


*І-ва група: Premelle 2.5mg; ІІ-ра група: Kliogest, ІІІ-та група: Tibolone.
*P > 0.05 за всички групи.

Хистологични данни за малигненост в първичните и рецидивиращите полипи не е открита. От всички 17 полипа, 11 (64,7%) са определени като атрофични, 5 (29,4%) като функционални и 1 (5,8%) – обикновена хиперплазия без атипия.

Обсъждане

Ендометриалните полипи, според някои автори, са междинен стадий между простата хиперплазия и ендометриалния рак. Други вярват, че ЕП представляват локална пролиферация на базалния ендометриум и могат хистологично да са идентични с околния ендометриум (функционален тип) или да съдържат стромална хиперплазия от всички типове (обикновена, сложна, атипична), рядко инвазивен карцином, произхождащ първично от полипа, или, по-често, вторично от лезионната тъкан около него.

Хормоналните фактори, особено хиперестрогенията, вероятно играят важна роля в патогенезата на ЕП. Късната менопауза, наднорменото тегло, продължителната терапия с tamoxifen, ХЗТ с по-високи дози неопозиран естроген, са идентифицирани като рискови фактори за формирането на ЕП. Увеличената ароматизация на ендогенните андрогени в естрогени в периферната мастна тъкан при затлъстяване, води до хиперестрогения. Късната менопауза, обуславяща пролонгирана експозиция на ендометриума на естрогени, в комбинация със затлъстяване, повишават значително риска от ендометриална патология. ХЗТ и терапията с tamoxifen при постменопаузални жени могат да създадат хормонална среда с нива на неопозиран естроген, подобна на тази при перименопаузални жени.

Резултатите от настоящото проучване подкрепят данните, получени от други изследвания, според които продължителната ХЗТ може да индуцира формиране на ЕП и това зависи от силата на антиестрогенния ефект на гестагенния компонент в използвания препарат.

Вероятно с това се обяснява по-големия брой ЕП във ІІ-ра и І-ва групи спрямо ІІІ-та:

(1)Medroxyprogesterone и norethisterone, които са гестатенните компоненти на препаратите, използвани в І-ва и ІІ-ра група пациентки, са базирани на С-21 стероиди с ниска андрогенна и антиестрогенна активност.

(2)Tibolone, използван в ІІІ-та група жени, е синтетичен анаболен стероид, дериват на С-19 нортестостерона, и има по-голям антиестрогенен ефект, в сравнение с другите два препарата .

(3)По-високото ниво на естрогена, в комбинация със слабия гестаген в препарата, използван във втора група, вероятно увеличават риска от развитие на ЕП.

(4)Предполага се, че индивидуално повишената активност на хормоналните рецептори и чувствителност на ендометриума, могат да потенцират стимулираната от естрогена ендометриална пролиферация и полипообразуване.

Съобщаваната в различните проучвания малигненост на полипите се движи между 0,5 и 1,5%. В конкретното проучване малигненост не е установена хистологично.

В заключение, релативно високите нива на неопозирани естрогени в циркулацията могат да иницират формиране на ендометриални полипи. Препаратите, съдържащи гестаген с висока антиестрогенна активност, могат да играят превантивна роля срещу този процес.

Материалът е подготвен от
д-р В. Янева, клиничен ординатор
АГ клиника при УМБАЛ „Св. Анна” – София
(постъпила април 2005 г.)

След седмица съм на контролен преглед и ще направя по-пълни изследвания.
Тогава ще пиша пак дали има някакво движение и дали не съм променила решението си относно операцията.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.